با ما در تماس باشید:  36341115 - 071 ( دوره اول )       36244537 - 071 ( دوره دوم ) ایسنتاگرام

صفحه شخصی پرسنل اداری
فعالیت ها ، گزارش ها و مطالب آموزنده پرسنل اداری ما
توجه: شما هم می توانید با ورود به سیستم و ثبت نظرات خود،باعث دلگرمی ما شوید...
ژیلا طاهری
مشاور و مربی آداب معاشرت شعبه 2 - دبستان دخترانه
چهار شنبه 1399/02/24 ، ساعت 22:57

 

رفتار با کودک لجباز:

معمولا کودکان کمی ناسازگارند و لجبازی می کنند به ویژه هنگامی که پدر و مادرشان به طور جدی کاری را از آن ها می خواهند. دلیل مخالفت آن ها این است که می خواهند استقلال خود را نشان دهند. حرف زدن در این مورد با آن ها بی فایده است. برای مطیع کردن کودکان نباید فریاد زد و یا آن ها را تهدید کرد. با کمی خلاقیت و حوصله می توانیم حواس فرزندانمان را به کار مورد نظر جلب نماییم.

او را بخندانیم

وقتی که آن ها می خندند، فکرشان جای دیگری مشغول می شود.

خاطرات دوران کودکی خود را تعریف کنیم

بهترین روش برای سرگرم کردن فرزندمان در مواقع ضروری داستان گفتن است. حتی اگر داستان ساختگی باشد. در عین حال ما نیز می توانیم قدرت تخیل خود را امتحان کنیم. با گفتن داستان های طولانی، می توانیم فرزندمان را زمان بیشتری سرگرم کنیم.

آهنگین و موزون صحبت کنیم

معمولا وقت خوابیدن بهترین زمان برای پشت گوش انداختن خیلی چیزهاست همچنین می توانیم زمان آواز خواندن،یک یا دو کلمه را اشتباه تلفظ کنیم. با این کار حواس فرزندمان به اشتباه بیشتر از کار مورد نظر شما جلب می شود.

تغییر صدا بدهیم

با تغییر دادن صدایمان برای کودکان داستان های جالب تعریف کنیم مانند صحبت کردن پیرزن بی دندان، صحبت کردن با لهجه های مختلف، حرف زدن بچه گانه و یا هر تقلید صدایی که می توانیم انجام دهیم.

روی نکات مثبت تاکید بیشتری کنیم

با کمی خلاقیت و ابتکار می توان بدون نگرانی وعصبانیت راه حل های مناسبی را برای برخورد با کودکانمان در زمینه های مختلف رفتاری پیدا کنیم و به رفع مشکل بپردازیم و با این روش های تربیتی به کودکانمان بیشتر نزدیک می شویم و با اصول و تدابیر تربیتی مناسب و به جایی که به کار می بریم بزرگسالی خوبی را برای آنان در نظر می گیریم.

ژیلا طاهری
مشاور و مربی آداب معاشرت شعبه 2 - دبستان دخترانه
چهار شنبه 1399/02/24 ، ساعت 22:37

 

*تکنیک های مدیریت خشم «بزرگسال»*

 

 ۱. *قبل از اینکه چیزی بگویید، ابتدا کاملا فکر کنید:*

در زمان عصبانیت خیلی راحت ممکن است چیزهایی را به زبان بیاورید که بعداً از گفتن آنها حسابی پشیمان شوید. چند دقیقه مکث کنید، چیزی به زبان نیاورید و فکرتان را جمع کنید و بگذارید طرف مقابلتان هم همین کار را انجام دهد.

۲. *وقتی آرام تر شدید، عصبانیتتان را بروز دهید:*

وقتی توانستید روشن و واضح فکر کنید، ناراحتی تان را به طریقی قاطع و مستقیم اما نه هجومی ابراز کنید. نگرانی ها و نیازهایتان را به روشنی و وضوح کامل بدون اینکه موجب ناراحتی طرف مقابل شوید، برای او بروز دهید.

۳. *کمی ورزش کنید:*

فعالیت جسمی به خالی کردن استرس هایی که موجب عصبانیت می شود، کمک می کند. اگر احساس می کنید عصبانیتتان در حال افزایش است، برای پیاده روی بروید یا زمانی را برای انجام فعالیت فیزیکی موردعلاقه تان صرف کنید.

۴. *راهکارهای ممکن را بررسی کنید:*

به جای اینکه روی چیزی که عصبانیتان کرده تمرکز کنید، سعی کنید مشکل را حل کنید. آیا اتاق نامرتب فرزندتان عصبانیتان کرده است؟ در آن را ببندید. آیا همسرتان هر شب برای شام دیر می آید؟ برنامه شامتان را دیرتر بگذارید. به خودتان یادآور شوید که عصبانیت نه تنها چیزی را حل نمی کند، بلکه بدتر هم می کند.

۵. *به خودتان استراحت دهید:*

استراحت کردن فقط برای بچه ها نیست. در طول ساعت هایی از روز که فوق العاده برایتان استرس زا است، به خودتان وقفه هایی برای استراحت دهید. چند دقیقه وقت آرام و بی سروصدا به شما کمک خواهد کرد تا احساس بهتری پیدا کرده و برای کنار آمدن با مشکلات پیش رو آماده تر شوید.

۶. *از ضمیر من استفاده کنید:*

برای جلوگیری از انتقاد کردن یا مقصر دانستن کسی، که فقط فشار بین شما را بیشتر خواهد کرد، برای توضیح مشکل جملاتتان را با ضمیر من شروع کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید به طرف مقابل احترام بگذارید. مثلاً به جای "تو هیچوقت در کارهای خانه کمک نمی کنی" بگویید، "من ناراحت شدم که بدون اینکه به من برای جمع کردن میز شام کمک کنی گذاشتی رفتی."

۷. *کینه ای به دل نگیرید:*

بخشش ابزاری بسیار قوی است.اگر اجازه دهید که عصبانیت و سایر احساسات منفی بر احساسات مثبت شما غلبه کنند، خواهید دید که با تلخی و ناعدالتی خودتان نابود شده اید.

اما اگر بتوانید کسی که اذیتتان کرده است را ببخشید، هر دوی شما می توانید از آن موقعیت درس بگیرید. منطقی نیست که از همه آدمها توقع داشته باشید در همه شرایط همانطوری رفتار کنند که شما دوست دارید.

۸. *برای خالی کردن فشار، شوخ طبع باشید*:

شوخی و خنده به مقابله با فشارعصبی کمک می کند. از شوخ طبعی برای مواجهه با چیزی که عصبانیتان کرده است و انتظارات و توقعات غیرواقع بینانه ای که داشته اید استفاده کنید. البته از طعنه و ریشخند دوری کنید زیرا ممکن است موجب جریحه دار شدن احساسات دیگران شده و همه چیز را بدتر کند.

۹. *مهارت های تمدداعصاب را تمرین کنید:*

وقتی اعصابتان خرد شده و خشمتان قلیان می کند، از مهارت های تمدد اعصاب کمک بگیرید. تمرینات تنفس عمیق، تجسم یک تصویر آرامش بخش یا تکرار کلمه یا عبارتی که آرامتان می کند، بسیار به دردتان خواهد خورد. حتی می توانید موسیقی آرامش بخش گوش دهید، در دفترچه خاطراتتان بنویسید یا چند حرکت یوگارا تمرین کنید.

۱۰. *بدانید چه زمانی نیاز به کمک دارید، یادگرفتن کنترل عصبانیت برای همه آدمها سخت است. اگر به نظرتان عصبانیت شما شدیداً خارج از کنترل است و باعث می شود دست به کارهایی بزنید که بعداً پشیمان شوید یا به اطرافیانتان آسیب برسانید، حتماً از متخصص و روانشناس کمک بگیرید.

۱۱. *از مدیتیشن و یوگا استفاده کنید:*

شما با انجام این تمرینات میتوانید ذهن و بدنتان را آرام کنید که به نوبه خود به کنترل خشم کمک خواهد کرد. برای این کار، به راحتی نشنید و روی تنفس خود تمرکز کنید.

۱۲. *نفس کشیدن عمیق را تعریف کنید:*

با تمرین کنترل تنفس می توانید احساس خشم خود را تسکین دهید. این کار ضربان قلب شما را کاهش داده وفشار خون را تثبیت می کند. لباس گشاد و راحت بپوشید. دستتان را روی شکم خود قرار دهید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و سعی کنید شکم خود را شل نگهدارید و برای چند ثانیه این عمل را تکرار کنید و بعد از طریق دهان آرام تنفس کنید.

۱۳. *آرامش عضلانی داشته باشید:*

این روند یکی دیگر از روش ها برای کنترل خشم است. در این تکنیک راحت در یک مکان آرام بنشینید و بر عضلات خود تمرکز داشته باشید و در عین حال، عمیق و آهسته استنشاق کنید و عضلاتتان را به سختی فشار دهید. این روند را به مدت 5 ثانیه نگهدارید و 15 ثانیه آرام باشید و مجدداً این کار را تکرار کنید.

۱۴. *به موسیقی گوش دهید:*

گوش دادن به موسیقی، تسکین دهنده و آرامبخش است. می تواند تنش را آزاد کند و احساس خشم را کاهش دهد. دفعه بعد که عصبانی شدید، و هدفونتان را بگذارید و به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. این کار باعث می شود که ذهن تان، دنیای شما

را متفاوت کند.

۱۵. *از توپ استرس استفاده کنید:*

استفاده از توپ استرس، می تواند کمک کند تا از خشم فوری رها شوید . زیرا کمک می کند تا یک گروه از عضلات را فشرده و دوباره آزاد کنید و به شما برای داشتن آرامش کمک خواهد کرد. پس از فشردن توپ، مچ و بازوی شما درد خواهد گرفت،و مغزتان اندروفین آزاد می کند، یک ماده شیمیایی است که بدن برای از بین بردن استرس از آن استفاده می کند.

۱۶. *تا ۱۰ بشمارید:*

این یک ترفند قدیمی است که برای آرام شدن زمان به شما می دهد. به طوری که می توانید بهتر و راحت تر فکر کنید و در مواقعی که عصبانی هستید، انگیزه ای برای ضربه زدن به دیگران نداشته باشید. هنگامی که عصبانی هستید، قبل از صحبت کردن تا 10 یا حتی بیشتر بشمارید. این یک روش بسیار ساده برای آرام شدن و حواس پرتی است.

۱۷. *یک عبارت آرامبخش را تکرار کنید*:

هنگامی که در آستانه عصبانی شدن قرار می گیرید، از کلماتی مانند آرام باش، آسان بگیر استفاده کنید و مدام با خود تکرار نمایید. زمانی که چنین عباراتی را آرام و بارها و بارها تکرار می کنید، سیگنال هایی را به مغز و اعصاب ارسال می کنید، که به آرام شدن ذهن و بدن شما کمک می کند.

*در آخر و در صورت نیاز به کلینیک مراجعه کنید تا به شما کمک کنند که در برابر خشم، بهترین عملکرد را داشته باشید و به خود و سلامتی تان آسیب نزنید.

ژیلا طاهری
مشاور و مربی آداب معاشرت شعبه 2 - دبستان دخترانه
يک شنبه 1399/02/14 ، ساعت 1:40

 

✍ﺩﺯﺩان ﺍﻧﺮﮊﯼ روانی ﭼﯿﺴﺖ؟

از كتاب ﭘﯿﺸﮕﻮﯾﯽ ﺁﺳﻤﺎﻧﯽ

نوشته ﺟﯿﻤﺰ ﺭﺩﻓﯿﻠﺪ

 

بسياري از ما ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻢ مي آوريم ، درواقع دچار ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺍﻧﺮﮊﯼ هستيم اما ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﻤﯿﺰ ﺍﺯ دعا، ﻏﺬﺍﻫﺎ، ﻃﺒﯿﻌﺖ، ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ، نور ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ، ﻭﺭﺯﺵ

ﻣﺪﯾﺘﯿﺸﻦ ﻭ غیره.. ناخودآگاه ﺩﺳﺖ ﺑﻪ ﺩﺯﺩﯼ ﺍﻧﺮﮊﯼ مي زنيم ﻭ ﺍﺯ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺍﻧﺮﮊﯼ مي گیرﯾﻢ .

ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﭘﺎﮎ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﻗﻌﯽ ﮐﻪ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺩﺍﺭﯾﻢ :

١ - ﺧﻮﺍﺏ

٢ - غذاى ﺳﺎﻟﻢ ﻭ ﺗﺎﺯﻩ

٣ - ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ

٤ - ﺗﻔﺮﯾﺢ

۵- دعا

۶ - ﻣﺪﯾﺘﯿﺸﻦ 

۷ - ﻃﺒﯿﻌﺖ ، ﻧﻮﺭﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ، ﮔﯿﺎﻫﺎﻥ ، ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ

 

ﺭﻭﺵ ﺩﺭﺳﺖ ، ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻫﺴﺖ ﻭﻟﯽ ﮔﺎﻫﯽ ﺳﻌﯽ مي کنیم از دیگران ، ﺩﺯﺩﯼ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﮐﻨﯿﻢ .

 

معمولا ﭼﻬﺎﺭ ﻃﺮﯾﻖ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺯﺩﯼ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﻫﺴﺖ و ﭼﻬﺎﺭ نوع ﺭﻓﺘﺎﺭ را شامل

مي شود : 

١ - ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻇﺎﻟﻢ : ﺍﯾﻦ ﺩﺳﺘﻪ ﺑﺎ تهديد و ﺍﺭﻋﺎﺏ ﻭ ﺩﺍﺩ ﻭ ﻓﺮﯾﺎﺩ ﻭ ﺗﺮساندن ديگران ﻭ رفتارهاي پرخاشگرانه ﺍﺯ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺍﻧﺮﮊﯼ مي گیرند.

 

٢ - ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﻈﻠﻮﻡ : ﺑﺎ ﻣﻈﻠﻮﻡ ﻧﻤﺎﯾﯽ ﻭ ﺩﺭدﺩﻝ ﮐﺮﺩﻥ ﻭ گفتن ﺍﺯ ﻏﺼﻪ ها و ﮔﺮﻓﺘﺎﺭی های خود ، ﻣﺎ ﺭا ﻭﺍﺩﺍﺭ ﺑﻪ ﺩﻟﺴﻮﺯﯼ 

مي كنند و در پايان مي گويند : 

ﺳﺒﮏ ﺷﺪﻡ ﺑﺎ تو ﺣﺮﻑ ﺯﺩﻡ . 

هدف ﺍﯾن افراد ﺍﺯ ﺑﺎﺯﮔﻮ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﺸﮑﻼﺕ، ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﻭ ﮐﻤﮏ گرﻓﺘﻦ ﻧﯿﺴﺖ. زيرا ﺷﻤﺎ ﻫﺮچه ﺑﮕوييد ، آن ها ﮐﺎﺭ ﺧﻮد را خواهند

كرد و فقط مي خواهند ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺍﻧﺮﮊي خود را ﺑﺎ ﺟﻠﺐ ﺩﻟﺴﻮﺯﯼ ﺷﻤﺎ ﺟﺒﺮﺍﻥ كنند.

 

٣ - ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻏﺮﻏﺮﻭ : ﺑﺎ ﻧﻖ ﺯﺩﻥ ، ﺍﯾﺮﺍﺩﮔﯿﺮﯼ ، ﺑﻬﺎﻧﻪ ﮔﯿﺮﯼ ﻭ ﺗﻮﺟﯿﻪ ﮐﺮﺩﻥ ، ﺩﺯﺩﯼ ﺍﻧﺮﮊﯼ مي كنند ﻭ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺍﯾﻦ ﺩﺳﺘﻪ ﻫﻢ نظير ﺩﻭ گروه ﻗﺒﻠﯽ بسيار است .

 

٤ - ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﻨﺰﻭﯼ : ﺍین ها ﻗﻮﯼ ﺗﺮﯾﻦ ﺩﺯﺩﺍﻥ ﺍﻧﺮﮊي هستند ﻭ معمولا ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﺁﺳﯿﺐ ﺭﻭ می توانند ﺑﺰنند . ﻗﻬﺮ مي کنند ﻭ سكوت مي كنند ﻭ ﻧﺎﺧﻮﺩﺁﮔﺎﻩ مي خواهند ﺑﺎ ﺍین کار ﺗﻮﺟﻪ ﻣﺎ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ کنند ﻭ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺑﮕﯿﺮند.

 

ﺣﺎﻻ ﺩﻭ ﺗﺎ ﻣﺴﺎﻟﻪ ﻫﺴﺖ ﺍﻭﻝ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﭼﻄﻮﺭ ﺑﻪ ﺧﻮﺩمان ﮐﻤﮏ ﮐﻨﯿﻢ تا مجبور به ﺩﺯﺩﯼ ﺍﻧﺮﮊﯼ نشويم ﻭ ﺩﻭﻡ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﭼﻪ ﻣﻮﺿﻌﯽ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ. ﯾﺎﺩمان ﺑﺎشد ﻫﺮ ﻭﻗﺖ ﺩﺍﺭﯾﻢ ﺩﺍﺩ مي زﻧﯿﻢ ﯾﺎ ﻧﺎﻟﻪ ﻭ ﻏﺮﻏﺮ مي كنيم ، مي خواهيم بيهوده ﺩﺭﺩ دﻝ ﮐﻨﯿﻢ ﯾﺎ ﺍﯾﺮﺍﺩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ بهانه ﮔﯿﺮﯼ ﮐﻨﯿﻢ ﯾﺎ ﻗﻬﺮ ﮐﻨﯿﻢ ، ﺳﺮﯾﻊ ﺑﻪ ﺧﻮﺩمان بگوييم :

ﻣﻦ انرژی ﮐﻢ ﺁﻭﺭﺩه ام و ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻪ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺩﺍﺭﻡ ﭘﺲ ﺩﺯﺩﯼ نمي كنم و ﺍﺯ ﺭﺍﻩ ﺳﺎلم ﮐﻤﺒﻮﺩﻡ ﺭا ﺟﺒﺮﺍﻥ مي كنم .

 

ﺑﺎ ﺧﻮﺩ ﺧﻠﻮﺕ ﮐﻨﯿﻢ ، ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ ﮐﻨﯿﻢ ، ﻣﻮﺯﯾﮏ ﺷﺎﺩ یا كمي ﭘﯿﺎﺩﻩﺭﻭﯼ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ يا دقايقي ﻣﺪیتیشن و دعا ... ﺷﺎﯾﺪ هم ﻧﯿﺎﺯ ﺑﻪ ﺧﻮﺍﺏ ﯾﺎ ﻏﺬﺍ ﺩﺍﺭﯾﻢ ﻭ ﻫﻤﯿﻦ ﺁﮔﺎﻩ ﺷﺪﻥ ، ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﮐﻤﮏ ﺭا به ما مي كند .

 

 

سوگل جنود   پیش دبستان دخترانه،کلاس 2 شعبه ب
سلام ممنون بابت مطالب ارزنده و مفید شما دبیر محترم❤
سه‏ شنبه 1399/02/23 ، ساعت 20:1
ژیلا طاهری
مشاور و مربی آداب معاشرت شعبه 2 - دبستان دخترانه
يک شنبه 1399/02/14 ، ساعت 1:35

 

افزایش توجه       

کوتاهی دامنه توجه یکی دیگر از خصوصیات دانش آموزان دچار ناتوانی های یادگیری است.این دانش آموزان ممکن است در آغاز درس به آن توجه داشته باشند اما طولی نمی کشد که توجهشان به چیزهای دیگر معطوف

می شود.اقدامات زیر به دانش آموزان در توجه و طولانی کردن تمرکز کمک خواهد کرد.

 

-با تقسیم طولانی به بخش های کوچک تر آن را کوتاه کنید.

مسئله های کمتری برای تکلیف تعیین کنید.برای مثال ،لغت دیکته با مسئله ریاضی کمتر

 

-تکالیف خانه را با دادن مسئله کمتر کاهش دهید.

 

-تمرین ها را تقسیم کنید.به جای چند مسئله تمرین طولانی و فشرده ،تعداد جلسات بیشتری به صورت کوتاه تر و فاصله دارتر برگزار کنید.

 

-تکایف را جالب تر کنید تا علاقه دانش آموزان حفظ شود.کودکان را تشویق کنید که با دوستان خود،در گروه های کوچک ،یا در کانون های مورد علاقه خود کار کنند.

 

-تکالیف خیلی جالب و کمتر جالب را به طور متناوب ارائه کنید.

 

-تازگی تکالیف را افزایش دهید.تکالیف جدید یا بدون نظیر جاذبه بیشتری دارند و توجه را افزایش می دهند.

منبع: ناتوانی های یادگیری

نویسنده:ژانت لرنر

ترجمه:دکتر عصمت دانش

 

ژیلا طاهری
مشاور و مربی آداب معاشرت شعبه 2 - دبستان دخترانه
يک شنبه 1399/02/14 ، ساعت 1:27

 

✅راه های کنترل فکر :     

۱- تهیه فهرستی از افکار استرس‌زا:

روی یک برگه سفید افکار غیرمنطقی، استرس زا و بی‌فایده‌ای را که به عادت تبدیل شده و متوقف کردن آن‌ها برای شما سخت است بنویسید؛ سپس این افکار را اولویت بندی کنید؛ یعنی ابتدا آن مواردی را که بیشتر تکرار می‌شود به ترتیب بنویسید و بعد از آن مواردی را که آزاردهندگی بیشتری برای شما دارند یادداشت کنید.

 

۲- تخلیه افکار:

گام بعدی این است که روزی یک بار در یک ساعت مشخص افکاری را که بیشتر به سراغتان می‌آیند روی کاغذ منتقل کنید. نوشتن به شما کمک می‌کند که افکارتان تخلیه شود.

۳- ریلکسیشن (تمدد اعصاب):

این روش به رفع افکار مزاحمی که ریشه در اضطراب دارند، کمک زیادی می‌کند و باعث استراحت اعضای بدن شما خواهد شد. برای این کار بهتر است لوح فشرده یا کتاب‌هایی را که در این زمینه نوشته شده است از بازار تهیه کنید.

 

۴- تصویرسازی فکر:

چشم‌هایتان را ببندید و موقعیتی را که احتمالاً فکر استرس زا اتفاق می‌افتد، تصویرسازی کنید البته بهتر است که این روش را با کمک یک مشاور اجرا کنید.

 

۵ - تکنیک توقف فکر:

هر زمان که افکار مزاحم به ذهن شما آمد، خودتان با صدای بلند فرمان «ایست» بدهید. در ابتدا این کار خیلی سخت به نظر می‌رسد، اما تکرار آن باعث می‌شود که به مرور حواس شما پرت شود. پس از ایست، چند نفس عمیق بکشید و به کار عادی خود ادامه دهید یا اگر امکانش وجود داشت، موقعیت خود را تغییر دهید یعنی اگر نشسته هستید، بلند شوید وچند قدم راه بروید.

 

۶- جانشین سازی افکار:

زمانی که فکری به ذهن شما خطور می‌کند، از خودتان بپرسید که این فکر را با چه افکار دیگری می‌توانم جایگزین کنم و یا به گفت‌و‌گو با فکرتان بنشینید. در پایان به شما توصیه می‌شود که در این خصوص حتماً از مشاوره حضوری بهره گیرید؛ از آنجا که ریشه افکار مزاحم اغلب در اضطراب نهفته است و اگر رفع نشود، خدای نکرده به وسواس فکری یا عملی، ترس‌های بیمارگونه، اختلال خواب یا افسردگی تبدیل می‌شود؛ بهتر است برای پیشگیری، مشاوره خود را آغاز کنید.